
21915620
SKM600GB066D
SEMITRANS 3
21915620
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 600 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | Half-Bridge |
| Product line | SEMITRANS |
| Housing | SEMITRANS 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 106x62x31 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench = Trenchgate technologyV<sub>CE(sat)</sub> with positive temperature coefficientHigh short circuit capability, self limiting to 6 x I<sub>C</sub> |
| Typical applications | AC inverter drivesUPSElectronic welders at f<sub>sw</sub> up to 20 kHz |
| Legacy part number | 21915620 |
| Variants | <a href="/products/p/skm600gb066d-m04-21915620vm04">SKM600GB066D-M04</a><a href="/products/p/skm600gb066d-21915620">SKM600GB066D</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.42 Kilogram |
| Net weight | 0.31 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |