
07910480VM07
SKKD 170F12-M07
SEMIPACK 2, HP-PCM
07910480VM07
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 170 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMIPACK Fast |
| Housing | SEMIPACK 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | CAL (controlled axial lifetime) technology, patent No. DE 43 10 44Heat transfer through ceramic isolated metal baseplateVery short recovery timesVery soft recovery over the whole current rangeLow switching lossesUL recognized, file no. E 63532 |
| Typical applications | Self-commutated invertersDC choppersAC motor speed controlInductive heatingUninterruptible power suppliesElectronic weldersGeneral power switching applications |
| Surge current (A) | 2300 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.19 Kilogram |
| Net weight | 0.16 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HP-PCM |
| Variant Description | The SKKD 170F12-M07 is a 1200 V Thyristor / Diode module and comes with pre-applied High Performance Phase Change Material (HP-PCM, λ=8.5 W/mK). HP-PCM is a silicone-free phase change material (PCM) having a solid consistency at room temperature. With the application of heat during first operation, the PCM flows to fill gaps and provide a thermal interface. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Phase Change Material (HP-PCM) |
| Variants | <a href="/products/p/skkd-170f12-m06-07910480vm06">SKKD 170F12-M06</a><a href="/products/p/skkd-170f12-m07-07910480vm07">SKKD 170F12-M07</a><a href="/products/p/skkd-170f12-230b1838">SKKD 170F12</a> |