
25230540M00
SKiiP 38AC126V2-M00
MiniSKiiP II 3, No accessory
25230540M00
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 105 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 39 kVATypical motor power 22 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | No accessory |
| Variant Description | The SKiiP 38AC126V2-M00 is a 1200 V IGBT module and comes as bare module without pre-applied thermal interface material or lid, ideal for custom assembly processes. |
| Variant Short Description | Bare module without pre-applied TIM or lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-38ac126v2-m00-25230540m00">SKiiP 38AC126V2-M00</a><a href="/products/p/skiip-38ac126v2-m10-25230540m10">SKiiP 38AC126V2-M10</a><a href="/products/p/skiip-38ac126v2-m20-25230540m20">SKiiP 38AC126V2-M20</a><a href="/products/p/skiip-38ac126v2-m01-25230540m01">SKiiP 38AC126V2-M01</a><a href="/products/p/skiip-38ac126v2-m11-25230540m11">SKiiP 38AC126V2-M11</a><a href="/products/p/skiip-38ac126v2-m21-25230540m21">SKiiP 38AC126V2-M21</a> |