
25231550M00
SKiiP 25AC12T4V1-M00
MiniSKiiP II 2, No accessory
25231550M00
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | Trench 4 IGBTsRobust and soft switching freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized: File no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 26 kVATypical motor power 15 kW |
| Variant | No accessory |
| Variant Description | The SKiiP 25AC12T4V1-M00 is a 1200 V IGBT module and comes as bare module without pre-applied thermal paste or lid ideal for custom assembly processes. |
| Variant Short Description | Bare module without pre-applied TIM or lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m10-25231550m10">SKiiP 25AC12T4V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m11-25231550m11">SKiiP 25AC12T4V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m15-25231550m15">SKiiP 25AC12T4V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m20-25231550m20">SKiiP 25AC12T4V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m21-25231550m21">SKiiP 25AC12T4V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m25-25231550m25">SKiiP 25AC12T4V1-M25</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m00-25231550m00">SKiiP 25AC12T4V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m01-25231550m01">SKiiP 25AC12T4V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v1-m05-25231550m05">SKiiP 25AC12T4V1-M05</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |