
230B1341
SKD 26/12
G50b
230B1341
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 20 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | Leaded |
| Housing | G50b |
| Dimensions (LxWxH) | 29x29x10 |
| Technology | Miniature Bridge |
| Features | Square plastic case with isolated metal base plate and wire leadsIdeal for printed circuit boardsBlocking voltage up to 1600 VHigh surge currentsNotch moulded in casing for easy polarity identificationEasy chassis mounting |
| Typical applications | Three-phase rectifier for power suppliesInput rectifiers for variable frequency drivesRectifier for DC motor field suppliesBattery charger rectifiersRecommended snubber network: R<sub>C</sub>: 0,1 μF, 50 Ω (P<sub>R</sub> = 1W) |
| Legacy part number | 07631000 |
| Surge current (A) | 320 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.023 Kilogram |
| Net weight | 0.022 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |