
24920211VM01
SK25UT16p-M01
SEMITOP 3 Press-Fit, Wacker P12
24920211VM01
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 29 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Thyristor |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 Press-Fit |
| Dimensions (LxWxH) | 31x55x12 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Compact DesignOne screw mountingHeat transfer and insulation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DBC)Glass passived thyristor chipUp to 1600V reverse voltageUL recognized file no. E 63 532 |
| Typical applications | Soft starterLight control (studios, theater)Temperature control |
| Surge current (A) | 280 A |
| Variant | Wacker P12 |
| Variant Description | The SK25UT16p-M01 is a 1600 V Thyristor / Diode module and comes with pre-applied thermal paste Wacker P12 (λ=0.8 W/mK). Wacker P12 is a silicone-based thermal paste with optimized thickness and honeycomb print, enhancing heat dissipation. |
| Variant Short Description | Module + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | <a href="/products/p/sk25ut16p-m01-24920211vm01">SK25UT16p-M01</a><a href="/products/p/sk25ut16p-24920211">SK25UT16p</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.038 Kilogram |
| Net weight | 0.029 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |