
24914310VM05
SK 95 DGL 126-M05
SEMITOP 3, HPTP
24914310VM05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 96 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Technology | Bridge |
| Features | Compact designOne screw mountingHeat transfer and isolation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DCB)Trench IGBT technologyCAL Technology FWD |
| Typical applications | Rectifier |
| Surge current (A) | 700 A |
| Variant | HPTP |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.039 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant Description | The SK 95 DGL 126-M05 is a 1600 V Bridge module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/sk-95-dgl-126-m05-24914310vm05">SK 95 DGL 126-M05</a> |