
24914980VM05
SK 75 GB 066 T-M05
SEMITOP 3, HPTP
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: SEMITOP® Classic, All Power Modules, IGBT Modules
24914980VM05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | Discontinued |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 75 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | Half-Bridge |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Compact designOne scre mountingHeat transfer and isolation trough direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DCB)Trench IGBT technologyCAL HD technology FWDIntegrated NTC temperature sensor |
| Typical applications | V<sub>isol</sub> = 3000V AC,50Hz,1s |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.039 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SK 75 GB 066 T-M05 is a 600 V IGBT module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/sk-75-gb-066-t-m05-24914980vm05">SK 75 GB 066 T-M05</a><a href="/products/p/sk-75-gb-066-t-24914980">SK 75 GB 066 T</a> |