
24910600VM05
SK 70 WT 16-M05
SEMITOP 3, HPTP
24910600VM05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 72 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Thyristor |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Soft startersLight control (studios, theaters...)Temperature control |
| Typical applications | Soft startersLight control (studios, theaters...)Temperature control |
| Surge current (A) | 900 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.038 Kilogram |
| Net weight | 0.029 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SK 70 WT 16-M05 is a 1600 V Thyristor / Diode module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/sk-70-wt-16-m05-24910600vm05">SK 70 WT 16-M05</a><a href="/products/p/sk-70-wt-16-24910600">SK 70 WT 16</a> |