
27897520
SEMiX443KD16p
SEMiX 3p
27897520
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 585 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 3p |
| Dimensions (LxWxH) | 150x62x17 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Rectifier PEP technology for enhanced power and environmental robustnessT<sub>jmax</sub> = 175°CNTC temperature sensorPress-fit pins as auxiliary contactsTerminal height 17 mmUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
| Legacy part number | 27897520 |
| Surge current (A) | 8200 A |
| Variants | <a href="/products/p/semix443kd16p-m04-27897520vm04">SEMiX443KD16p-M04</a><a href="/products/p/semix443kd16p-m06-27897520vm06">SEMiX443KD16p-M06</a><a href="/products/p/semix443kd16p-m07-27897520vm07">SEMiX443KD16p-M07</a><a href="/products/p/semix443kd16p-27897520">SEMiX443KD16p</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.381 Kilogram |
| Net weight | 0.35 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |