
230B4443
SKS 660F B6U 440 V16 SU
Classics
230B4443
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | France |
| VDC max (V) | 670 V |
| VAC max (V) | 500 V |
| INOM (ARMS) | 660 A |
| Topology | Three-phase uncontrolled diode bridge rectifier |
| Legacy part number | 08785121 |
| Product line | SEMISTACK CLASSICS |
| Housing | Classics |
| Stack category | Diode / Thyristor converter |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Cooling | Forced-air cooled |
| Features | Three phase uncontrolled rectifiersDiode power stacksRC circuit included |
| Typical applications | Power suppliesRectifiers for AC/DC motor control |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 15.4 Kilogram |
| Net weight | 15.4 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |