
22892070VM07
SKM300GB12T4-M07
SEMITRANS 3, HP-PCM
22892070VM07
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 300 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Half-Bridge |
| Product line | SEMITRANS |
| Housing | SEMITRANS 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 106x62x31 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 Fast (Trench) |
| Features | IGBT4 = 4th generation fast trench IGBT (Infineon)CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diodeInsulated copper baseplate using DBC technology (Direct Bonded Copper)Increased power cycling capabilityWith integrated gate resistorFor higher switching frequencies up to 20kHzUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | AC inverter drivesUPSElectronic welders at fsw up to 20 kHz |
| Variant | HP-PCM |
| Variant Description | The SKM300GB12T4-M07 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied High Performance Phase Change Material (HP-PCM, λ=8.5 W/mK). HP-PCM is a phase change material and offers superior thermal performance, which maximizes the module's power output or significantly increases its lifetime. The material is solid at room temperature and starts to flow only after very first operation, spread out and fill the gaps between module and cooler. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Phase Change Material (HP-PCM) |
| Variants | <a href="/products/p/skm300gb12t4-m04-22892070vm04">SKM300GB12T4-M04</a><a href="/products/p/skm300gb12t4-m07-22892070vm07">SKM300GB12T4-M07</a><a href="/products/p/skm300gb12t4-22892070">SKM300GB12T4</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.32 Kilogram |
| Net weight | 0.31 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |