
22892030
SKM100GB12T4G
SEMITRANS 3
22892030
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 100 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Half-Bridge |
| Product line | SEMITRANS |
| Housing | SEMITRANS 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 106x62x31 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 Fast (Trench) |
| Features | IGBT4 = 4th generation fast trench IGBT (Infineon)CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diodeInsulated copper baseplate using DBC technology (Direct Bonded Copper)Increased power cycling capabilityWith integrated gate resistorFor higher switching frequencies up to 20kHzUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | AC inverter drivesUPSElectronic welders at fsw up to 20 kHz |
| Legacy part number | 22892030 |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.32 Kilogram |
| Net weight | 0.31 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/skm100gb12t4g-m06-22892030vm06">SKM100GB12T4G-M06</a><a href="/products/p/skm100gb12t4g-22892030">SKM100GB12T4G</a> |