
07890640VM07
SKKH 215/18 E-M07
SEMIPACK 2, HP-PCM
07890640VM07
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 215 A |
| Voltage (V) | 1800 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMIPACK |
| Housing | SEMIPACK 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Heat transfer through aluminum oxide ceramic insulated metal baseplateHard soldered joints for high reliabilityUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | DC motor control (e. g. for machine tools)AC motor soft startersTemperature control (e. g. for ovens, chemical processes)Professional light dimming (studios, theaters) |
| Surge current (A) | 5700 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.19 Kilogram |
| Net weight | 0.16 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HP-PCM |
| Variant Description | The SKKH 215/18 E-M07 is a 1800 V Thyristor / Diode module and comes with pre-applied High Performance Phase Change Material (HP-PCM, λ=8.5 W/mK). HP-PCM is a phase change material and offers superior thermal performance, which maximizes the module's power output or significantly increases its lifetime. The material is solid at room temperature and starts to flow only after very first operation, spread out and fill the gaps between module and cooler. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Phase Change Material (HP-PCM) |
| Variants | <a href="/products/p/skkh-21518-e-m07-07890640vm07">SKKH 215/18 E-M07</a><a href="/products/p/skkh-21518-e-230b1496">SKKH 215/18 E</a> |