
07910480VM06
SKKD 170F12-M06
SEMIPACK 2, HALA HT
07910480VM06
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 170 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMIPACK Fast |
| Housing | SEMIPACK 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | CAL (controlled axial lifetime) technology, patent No. DE 43 10 44Heat transfer through ceramic isolated metal baseplateVery short recovery timesVery soft recovery over the whole current rangeLow switching lossesUL recognized, file no. E 63532 |
| Typical applications | Self-commutated invertersDC choppersAC motor speed controlInductive heatingUninterruptible power suppliesElectronic weldersGeneral power switching applications |
| Surge current (A) | 2300 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.19 Kilogram |
| Net weight | 0.16 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HALA HT |
| Variant Description | The SKKD 170F12-M06 is a 1200 V Thyristor / Diode module and comes with pre-applied phase change material HALA HT (λ=3.0 W/mK). HALA HT is a silicone-free phase change material (PCM) having a solid consistency at room temperature. With the application of heat during first operation, the PCM flows to fill gaps and provide a thermal interface. |
| Variant Short Description | Module + Phase Change Material HALA HT |
| Variants | <a href="/products/p/skkd-170f12-m06-07910480vm06">SKKD 170F12-M06</a><a href="/products/p/skkd-170f12-m07-07910480vm07">SKKD 170F12-M07</a><a href="/products/p/skkd-170f12-230b1838">SKKD 170F12</a> |