
230B1838
SKKD 170F12
SEMIPACK 2
230B1838
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 170 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMIPACK Fast |
| Housing | SEMIPACK 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | CAL (controlled axial lifetime) technology, patent No. DE 43 10 44Heat transfer through ceramic isolated metal baseplateVery short recovery timesVery soft recovery over the whole current rangeLow switching lossesUL recognized, file no. E 63532 |
| Typical applications | Self-commutated invertersDC choppersAC motor speed controlInductive heatingUninterruptible power suppliesElectronic weldersGeneral power switching applications |
| Legacy part number | 07910480 |
| Surge current (A) | 2300 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.24 Kilogram |
| Net weight | 0.158 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/skkd-170f12-m06-07910480vm06">SKKD 170F12-M06</a><a href="/products/p/skkd-170f12-m07-07910480vm07">SKKD 170F12-M07</a><a href="/products/p/skkd-170f12-230b1838">SKKD 170F12</a> |