
23916120VM05
SKiM270GD176D-M05
SKiM 5, HPTP
23916120VM05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 300 A |
| Voltage (V) | 1700 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | SKiM 4/5 |
| Housing | SKiM 5 |
| Dimensions (LxWxH) | 178x107x35 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Homogenous SiTrench = Trenchgate TechnologyLow inductance caseIsolated by Al2O3 DCB (Direct Copper Bonded) ceramic platePressure contact technology for PCB mountingVCEsat with positive temperature coefficientHigh short circuit capability, self limiting to 6x ICVf value is specified on chip levelIntegrated temperature sensor |
| Typical applications | AC inverter drives mains 575 - 750 V ACpublic transport (auxiliary syst.) |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.556 Kilogram |
| Net weight | 0.46 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SKiM270GD176D-M05 is a 1700 V IGBT module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skim270gd176d-m05-23916120vm05">SKiM270GD176D-M05</a><a href="/products/p/skim270gd176d-23916120">SKiM270GD176D</a> |