
25232890M20
SKiiP39AN22V1-M20
MiniSKiiP II 3, Standard lid
25232890M20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 229 A |
| Voltage (V) | 2200 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | Bridge |
| Features | NEW SKR PEP diode-technology for enhanced power and environmental robustnessHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized: File no. E63532 |
| Surge current (A) | 3000 A |
| Variant | Standard lid |
| Variant Description | The SKiiP39AN22V1-M20 is a 2200 V Bridge module and comes with a standard 6.5mm height lid offering proven performance in a classic housing design. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip39an22v1-m01-25232890m01">SKiiP39AN22V1-M01</a><a href="/products/p/skiip39an22v1-m15-25232890m15">SKiiP39AN22V1-M15</a><a href="/products/p/skiip39an22v1-m20-25232890m20">SKiiP39AN22V1-M20</a><a href="/products/p/skiip39an22v1-m25-25232890m25">SKiiP39AN22V1-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |