
25231020M05
SKiiP 39ATB16V2-M05
MiniSKiiP II 3, HPTP
25231020M05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 129 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | Bridge |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft switching freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized file no. E63532 |
| Surge current (A) | 1500 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 39ATB16V2-M05 is a 1600 V Bridge module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-39atb16v2-m01-25231020m01">SKiiP 39ATB16V2-M01</a><a href="/products/p/skiip-39atb16v2-m05-25231020m05">SKiiP 39ATB16V2-M05</a><a href="/products/p/skiip-39atb16v2-m20-25231020m20">SKiiP 39ATB16V2-M20</a><a href="/products/p/skiip-39atb16v2-m25-25231020m25">SKiiP 39ATB16V2-M25</a> |