
25231180M20
SKiiP 39AHB16V3-M20
MiniSKiiP II 3, Standard lid
25231180M20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 128 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | Bridge |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Input bridge for inverter up to 45 kVA |
| Surge current (A) | 1250 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | Standard lid |
| Variant Description | The SKiiP 39AHB16V3-M20 is a 1600 V Bridge module and comes with a standard 6.5mm height lid offering proven performance in a classic housing design. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-39ahb16v3-m01-25231180m01">SKiiP 39AHB16V3-M01</a><a href="/products/p/skiip-39ahb16v3-m15-25231180m15">SKiiP 39AHB16V3-M15</a><a href="/products/p/skiip-39ahb16v3-m20-25231180m20">SKiiP 39AHB16V3-M20</a><a href="/products/p/skiip-39ahb16v3-m25-25231180m25">SKiiP 39AHB16V3-M25</a> |