
25231000M01
SKiiP 39AC12T4V21-M01
MiniSKiiP II 3, Wacker P12
25231000M01
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 150 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | Trench 4 IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised: File no. E63532Insulated by Si3N4 (Silicon Nitride) AMB (Active Metal Brazed) ceramic substrate for optimized thermal performance |
| Typical applications | Inverter up to 50 kVATypical motor power 30 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | Wacker P12 |
| Variant Description | The SKiiP 39AC12T4V21-M01 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied thermal paste Wacker P12 (λ=0.8 W/mK). Wacker P12 is a standard silicone-based thermal paste which has been adjusted to the respective module in terms of layer thickness |
| Variant Short Description | Module + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-39ac12t4v21-m01-25231000m01">SKiiP 39AC12T4V21-M01</a><a href="/products/p/skiip-39ac12t4v21-m05-25231000m05">SKiiP 39AC12T4V21-M05</a><a href="/products/p/skiip-39ac12t4v21-m15-25231000m15">SKiiP 39AC12T4V21-M15</a><a href="/products/p/skiip-39ac12t4v21-m20-25231000m20">SKiiP 39AC12T4V21-M20</a><a href="/products/p/skiip-39ac12t4v21-m25-25231000m25">SKiiP 39AC12T4V21-M25</a> |