
25231600M01
SKiiP 38AC12T4V1-M01
MiniSKiiP II 3, Wacker P12
25231600M01
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 100 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | Trench 4 IGBTsRobust and soft switching freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized: File no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 41 kVATypical motor power 22 kW |
| Variant | Wacker P12 |
| Variant Description | The SKiiP 38AC12T4V1-M01 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied thermal paste Wacker P12 (λ=0.8 W/mK). Wacker P12 is a standard silicone-based thermal paste which has been adjusted to the respective module in terms of layer thickness |
| Variant Short Description | Module + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m00-25231600m00">SKiiP 38AC12T4V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m01-25231600m01">SKiiP 38AC12T4V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m05-25231600m05">SKiiP 38AC12T4V1-M05</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m10-25231600m10">SKiiP 38AC12T4V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m11-25231600m11">SKiiP 38AC12T4V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m15-25231600m15">SKiiP 38AC12T4V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m20-25231600m20">SKiiP 38AC12T4V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m21-25231600m21">SKiiP 38AC12T4V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-38ac12t4v1-m25-25231600m25">SKiiP 38AC12T4V1-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |