
25231670M05
SKiiP 37NAB12T4V10-M05
MiniSKiiP II 3, HPTP
25231670M05
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 75 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | CIB |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | Trench 4 IGBTsRobust and soft switching freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized: File no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 36 kVATypical motor power 22 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 37NAB12T4V10-M05 is a 1200 V IGBT module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m00-25231670m00">SKiiP 37NAB12T4V10-M00</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m01-25231670m01">SKiiP 37NAB12T4V10-M01</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m05-25231670m05">SKiiP 37NAB12T4V10-M05</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m10-25231670m10">SKiiP 37NAB12T4V10-M10</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m11-25231670m11">SKiiP 37NAB12T4V10-M11</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m15-25231670m15">SKiiP 37NAB12T4V10-M15</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m20-25231670m20">SKiiP 37NAB12T4V10-M20</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m21-25231670m21">SKiiP 37NAB12T4V10-M21</a><a href="/products/p/skiip-37nab12t4v10-m25-25231670m25">SKiiP 37NAB12T4V10-M25</a> |