
25230640M25
SKiiP 37NAB066V1-M25
MiniSKiiP II 3, Standard lid and HPTP
25230640M25
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 75 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | CIB |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench IGBTRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 18 kVATypical motor power 7,5 kW |
| Variant | Standard lid and HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 37NAB066V1-M25 is a 600 V IGBT module and comes with a 6.5mm height standard pressure lid and pre-applied High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m00-25230640m00">SKiiP 37NAB066V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m01-25230640m01">SKiiP 37NAB066V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m10-25230640m10">SKiiP 37NAB066V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m11-25230640m11">SKiiP 37NAB066V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m15-25230640m15">SKiiP 37NAB066V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m20-25230640m20">SKiiP 37NAB066V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m21-25230640m21">SKiiP 37NAB066V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-37nab066v1-m25-25230640m25">SKiiP 37NAB066V1-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |