
25230530M25
SKiiP 37AC126V2-M25
MiniSKiiP II 3, Standard lid and HPTP
25230530M25
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 75 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 35 kVATypical motor power 18,5 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.1 Kilogram |
| Net weight | 0.082 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | Standard lid and HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 37AC126V2-M25 is a 1200 V IGBT module and comes with a 6.5mm height standard pressure lid and pre-applied High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP provides top-tier thermal performance with optimized filler content. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m00-25230530m00">SKiiP 37AC126V2-M00</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m01-25230530m01">SKiiP 37AC126V2-M01</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m10-25230530m10">SKiiP 37AC126V2-M10</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m11-25230530m11">SKiiP 37AC126V2-M11</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m15-25230530m15">SKiiP 37AC126V2-M15</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m20-25230530m20">SKiiP 37AC126V2-M20</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m21-25230530m21">SKiiP 37AC126V2-M21</a><a href="/products/p/skiip-37ac126v2-m25-25230530m25">SKiiP 37AC126V2-M25</a> |