
25230170M00
SKiiP 28AHB16V1-M00
MiniSKiiP II 2, No accessory
25230170M00
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 82 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Technology | Bridge |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Input bridge for inverter up to 39 kVA |
| Surge current (A) | 1000 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | No accessory |
| Variant Description | The SKiiP 28AHB16V1-M00 is a 1600 V Bridge module and comes as bare module without pre-applied thermal paste or lid ideal for custom assembly processes. |
| Variant Short Description | Bare module without pre-applied TIM or lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m00-25230170m00">SKiiP 28AHB16V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m01-25230170m01">SKiiP 28AHB16V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m10-25230170m10">SKiiP 28AHB16V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m11-25230170m11">SKiiP 28AHB16V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m15-25230170m15">SKiiP 28AHB16V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m20-25230170m20">SKiiP 28AHB16V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m21-25230170m21">SKiiP 28AHB16V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-28ahb16v1-m25-25230170m25">SKiiP 28AHB16V1-M25</a> |