
25230630M25
SKiiP 26NAB066V1-M25
MiniSKiiP II 2, Standard lid and HPTP
25230630M25
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | CIB |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 12,5 kVATypical motor power 5,5 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | Standard lid and HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 26NAB066V1-M25 is a 600 V IGBT module and comes with a 6.5mm height standard pressure lid and pre-applied High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP provides top-tier thermal performance with optimized filler content. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m00-25230630m00">SKiiP 26NAB066V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m01-25230630m01">SKiiP 26NAB066V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m10-25230630m10">SKiiP 26NAB066V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m11-25230630m11">SKiiP 26NAB066V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m15-25230630m15">SKiiP 26NAB066V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m20-25230630m20">SKiiP 26NAB066V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m21-25230630m21">SKiiP 26NAB066V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-26nab066v1-m25-25230630m25">SKiiP 26NAB066V1-M25</a> |