
25238110M25
SKiiP 25AC12T4V25-M25
MiniSKiiP II 2, Standard lid and HPTP
25238110M25
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | Trench 4 IGBTsRobust and soft switching freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognized: File no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 26 kVATypical motor power 15 kW |
| Variant | Standard lid and HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 25AC12T4V25-M25 is a 1200 V IGBT module and comes with a 6.5mm height standard pressure lid and pre-applied High Performance Thermal Paste (HPTP, λ=2.5 W/mK). HPTP provides top-tier thermal performance with optimized filler content. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-25ac12t4v25-m20-25238110m20">SKiiP 25AC12T4V25-M20</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v25-m21-25238110m21">SKiiP 25AC12T4V25-M21</a><a href="/products/p/skiip-25ac12t4v25-m25-25238110m25">SKiiP 25AC12T4V25-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |