
25230070M00
SKiiP 24NAB126V1-M00
MiniSKiiP II 2, No accessory
25230070M00
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Current (A) | 35 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | CIB |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Product line | MiniSKiiP |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Typical applications | Inverter up to 19 kVATypical motor power 11 kW |
| Variant | No accessory |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant Description | The SKiiP 24NAB126V1-M00 is a 1200 V IGBT module and comes as bare module without pre-applied thermal paste or lid ideal for custom assembly processes. |
| Variant Short Description | Bare module without pre-applied TIM or lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-24nab126v1-m00-25230070m00">SKiiP 24NAB126V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-24nab126v1-m01-25230070m01">SKiiP 24NAB126V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-24nab126v1-m10-25230070m10">SKiiP 24NAB126V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-24nab126v1-m11-25230070m11">SKiiP 24NAB126V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-24nab126v1-m20-25230070m20">SKiiP 24NAB126V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-24nab126v1-m21-25230070m21">SKiiP 24NAB126V1-M21</a> |