
25231080M20
SKiiP 23AC126V1-M20
MiniSKiiP II 2, Standard lid
25231080M20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 25 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 59x52x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 16 kVATypical motor power 7,5 kW |
| Variant | Standard lid |
| Variant Description | The SKiiP 23AC126V1-M20 is a 1200 V IGBT module and comes with a standard 6.5mm height lid offering proven performance in a classic housing design. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-23ac126v1-m00-25231080m00">SKiiP 23AC126V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-23ac126v1-m01-25231080m01">SKiiP 23AC126V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-23ac126v1-m10-25231080m10">SKiiP 23AC126V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-23ac126v1-m11-25231080m11">SKiiP 23AC126V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-23ac126v1-m20-25231080m20">SKiiP 23AC126V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-23ac126v1-m21-25231080m21">SKiiP 23AC126V1-M21</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.06 Kilogram |
| Net weight | 0.055 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |