
25230610M00
SKiiP 14NAB066V1-M00
MiniSKiiP II 1, No accessory
25230610M00
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 20 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | CIB |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 6,3 kVATypical motor power 4,0 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.04 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | No accessory |
| Variant Description | The SKiiP 14NAB066V1-M00 is a 600 V IGBT module and comes as bare module without pre-applied thermal interface material or lid, ideal for custom assembly processes. |
| Variant Short Description | Bare module without pre-applied TIM or lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m00-25230610m00">SKiiP 14NAB066V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m01-25230610m01">SKiiP 14NAB066V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m05-25230610m05">SKiiP 14NAB066V1-M05</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m10-25230610m10">SKiiP 14NAB066V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m11-25230610m11">SKiiP 14NAB066V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m15-25230610m15">SKiiP 14NAB066V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m20-25230610m20">SKiiP 14NAB066V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m21-25230610m21">SKiiP 14NAB066V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-14nab066v1-m25-25230610m25">SKiiP 14NAB066V1-M25</a> |