
25230050M01
SKiiP 13AC126V1-M01
MiniSKiiP II 1, Wacker P12
25230050M01
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 25 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 16 kVATypical motor power 7.5 kW |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.04 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | Wacker P12 |
| Variant Description | The SKiiP 13AC126V1-M01 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied thermal paste Wacker P12 (λ=0.8 W/mK). Wacker P12 is a standard silicone-based thermal paste which has been adjusted to the respective module in terms of layer thickness |
| Variant Short Description | Module + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-13ac126v1-m00-25230050m00">SKiiP 13AC126V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-13ac126v1-m01-25230050m01">SKiiP 13AC126V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-13ac126v1-m10-25230050m10">SKiiP 13AC126V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-13ac126v1-m11-25230050m11">SKiiP 13AC126V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-13ac126v1-m20-25230050m20">SKiiP 13AC126V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-13ac126v1-m21-25230050m21">SKiiP 13AC126V1-M21</a> |