
25230040M00
SKiiP 12AC126V1-M00
MiniSKiiP II 1, No accessory
25230040M00
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | ChinaGermany |
| Current (A) | 15 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Sixpack |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 10 kVATypical motor power 5.5 kW |
| Variant | No accessory |
| Variant Description | The SKiiP 12AC126V1-M00 is a 1200 V IGBT module and comes as bare module without pre-applied thermal interface material or lid, ideal for custom assembly processes. |
| Variant Short Description | Bare module without pre-applied TIM or lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m00-25230040m00">SKiiP 12AC126V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m01-25230040m01">SKiiP 12AC126V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m10-25230040m10">SKiiP 12AC126V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m11-25230040m11">SKiiP 12AC126V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m15-25230040m15">SKiiP 12AC126V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m20-25230040m20">SKiiP 12AC126V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m21-25230040m21">SKiiP 12AC126V1-M21</a><a href="/products/p/skiip-12ac126v1-m25-25230040m25">SKiiP 12AC126V1-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.04 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |