
25230010M10
SKiiP 11NAB126V1-M10
MiniSKiiP II 1, Slim lid M10
25230010M10
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 8 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | CIB |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Fast Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 8 kVATypical motor power 4 kW |
| Variant | Slim lid M10 |
| Variant Description | The SKiiP 11NAB126V1-M10 is a 1200 V IGBT module and comes with a 2.8mm height slim pressure lid for compact layouts. |
| Variant Short Description | Module + Slim Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m00-25230010m00">SKiiP 11NAB126V1-M00</a><a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m01-25230010m01">SKiiP 11NAB126V1-M01</a><a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m10-25230010m10">SKiiP 11NAB126V1-M10</a><a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m11-25230010m11">SKiiP 11NAB126V1-M11</a><a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m15-25230010m15">SKiiP 11NAB126V1-M15</a><a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m20-25230010m20">SKiiP 11NAB126V1-M20</a><a href="/products/p/skiip-11nab126v1-m21-25230010m21">SKiiP 11NAB126V1-M21</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.04 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |