
25232340M20
SKiiP 01NAC066V3-M20
MiniSKiiP II 0, Standard lid
25232340M20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 6 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | CI |
| Product line | MiniSKiiP |
| Housing | MiniSKiiP II 0 |
| Dimensions (LxWxH) | 34x31x16 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Trench IGBTsRobust and soft freewheeling diodes in CAL technologyHighly reliable spring contacts for electrical connectionsUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Inverter up to 3,5 kVATypical motor power 1,5 kW |
| Variant | Standard lid |
| Variant Description | The SKiiP 01NAC066V3-M20 is a 600 V IGBT module and comes with a standard 6.5mm height lid offering proven performance in a classic housing design. |
| Variant Short Description | Module + Standard Pressure Lid |
| Variants | <a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m00-25232340m00">SKiiP 01NAC066V3-M00</a><a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m01-25232340m01">SKiiP 01NAC066V3-M01</a><a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m10-25232340m10">SKiiP 01NAC066V3-M10</a><a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m11-25232340m11">SKiiP 01NAC066V3-M11</a><a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m20-25232340m20">SKiiP 01NAC066V3-M20</a><a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m21-25232340m21">SKiiP 01NAC066V3-M21</a><a href="/products/p/skiip-01nac066v3-m25-25232340m25">SKiiP 01NAC066V3-M25</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.025 Kilogram |
| Net weight | 0.022 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |