
230B1270
SKD 83/16
G55
230B1270
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 83 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | Power Bridge |
| Housing | G55 |
| Dimensions (LxWxH) | 63.5x29.5x17 |
| Technology | Bridge |
| Features | Glass passivated silicon chipsLow thermal impedance through use of direct copper bonded aluminum substrate (DCB) base plateBlocking voltage up to 1800 VSuitable for PCB mounting and wave solderingFor applications with high vibrations we recommend to fasten the bridge to the pcb with 4 selftapping screw |
| Typical applications | Three phase rectifiers for power suppliesInput rectifiers for variable frequency drivesRectifiers for DC motor field suppliesBattery charger rectifiers |
| Legacy part number | 07232910 |
| Surge current (A) | 560 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.11 Kilogram |
| Net weight | 0.028 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |