
230B1265
SKD 53/18
G55
230B1265
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 53 A |
| Voltage (V) | 1800 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | Power Bridge |
| Housing | G55 |
| Dimensions (LxWxH) | 63.5x29.5x17 |
| Technology | Bridge |
| Features | Glass passivated silicon chipsLow thermal impedance through use of direct copper bonded aluminum substrate (DCB) base plateBlocking voltage up to 1800 VSuitable for PCB mounting and wave solderingFor applications with high vibrations we recommend to fasten the bridge to the pcb with 4 selftapping screwUL recognition applied for |
| Typical applications | Three phase rectifiers for power suppliesInput rectifiers for variable frequency drivesRectifiers for DC motor field suppliesBattery charger rectifiers |
| Legacy part number | 07232860 |
| Surge current (A) | 270 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.11 Kilogram |
| Net weight | 0.027 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |