
230B1234
SKB 26/16
G50a
230B1234
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 18 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | Leaded |
| Housing | G50a |
| Dimensions (LxWxH) | 29x29x10 |
| Technology | Miniature Bridge |
| Features | Square plastic case with isolated metal base plate and wire leadsIdeal for printed circuit boardsBlocking voltage up to 1600 VHigh surge currentsNotch moulded in casing for easy polarity identificationEasy chassis mounting |
| Typical applications | Single phase rectifiers for power suppliesInput rectifiers for variable frequency drivesRectifiers for DC motor field suppliesBattery charge rectifiersRecommended snubber network: RC: 0.1 µF, 50 Ω (P R = 1 W) |
| Legacy part number | 07221540 |
| Surge current (A) | 320 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.019 Kilogram |
| Net weight | 0.017 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |