
24910910
SK 80 DTA 16
SEMITOP 3
24910910
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 65 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Compact designOne screw mountingHeat transfer and isolation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DBC)Glass passivated thyristor chipsReverse voltage up to 1600 VHigh surge currents |
| Typical applications | Soft startersLight controlTemperature control |
| Legacy part number | 24910910 |
| Surge current (A) | 1800 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.039 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/sk-80-dta-16-m01-24910910vm01">SK 80 DTA 16-M01</a><a href="/products/p/sk-80-dta-16-24910910">SK 80 DTA 16</a> |