
24912540
SK 50 DGDL 126 T
SEMITOP 4
24912540
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | Not for New Designs |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 50 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | CIB |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 4 |
| Dimensions (LxWxH) | 61x55x12 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | One screw mounting moduleFully compatible with SEMITOP®1,2,3Improved thermal performances by aluminium oxide substrateTrench IGBT technologyCAL technology FWDIntegrated NTC temperature sensor |
| Typical applications | Inverter up to 28 kVATyp. motor power 15 kW |
| Legacy part number | 24912540 |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.074 Kilogram |
| Net weight | 0.06 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/sk-50-dgdl-126-t-m01-24912540vm01">SK 50 DGDL 126 T-M01</a><a href="/products/p/sk-50-dgdl-126-t-24912540">SK 50 DGDL 126 T</a> |