
24405206
SK 40 DH 16
SEMITOP 3
24405206
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Current (A) | 42 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Country of origin | Italy |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Features | Compact designOne screw mountingHeat transfer and insolation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DBC)Glass passived thyristor chipsUp to 1600V reverse voltageUL recognized, file no. E 63 532 |
| Legacy part number | 24405206 |
| Product line | SEMITOP |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 270 A |
| Technology | Bridge |
| Typical applications | Soft startersLight controlTemperature controlMotor control |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.019 Kilogram |
| Net weight | 0.019 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/sk-40-dh-16-m05-24405206vm05">SK 40 DH 16-M05</a> |