
24915000
SK 150 GB 066 T
SEMITOP 3
24915000
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 150 A |
| Voltage (V) | 600 V |
| Topology | Half-Bridge |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Features | Compact designOne scre mountingHeat transfer and isolation trough direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DCB)Trench IGBT technologyCAL HD technology FWDIntegrated NTC temperature sensor |
| Typical applications | V<sub>isol</sub> = 3000V AC,50Hz,1s |
| Legacy part number | 24915000 |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.039 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/sk-150-gb-066-t-m01-24915000vm01">SK 150 GB 066 T-M01</a><a href="/products/p/sk-150-gb-066-t-24915000">SK 150 GB 066 T</a> |