
24914880VM01
SK 15 DGDL 12T4 ET-M01
SEMITOP 3, Wacker P12
24914880VM01
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 15 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | CIB |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 3 |
| Dimensions (LxWxH) | 55x31x12 |
| Technology | IGBT |
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Features | One screw mounting moduleTrench4 IGBT technologyCAL4 technology FWDIntegrated NTC temperature sensor |
| Typical applications | Inverter up to 12kVATyp. Motor power 5.5kW |
| Variant | Wacker P12 |
| Variant Description | The SK 15 DGDL 12T4 ET-M01 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied thermal paste Wacker P12 (λ=0.8 W/mK). Wacker P12 is a silicone-based thermal paste with optimized thickness and honeycomb print, enhancing heat dissipation. |
| Variant Short Description | Module + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | <a href="/products/p/sk-15-dgdl-12t4-et-m01-24914880vm01">SK 15 DGDL 12T4 ET-M01</a><a href="/products/p/sk-15-dgdl-12t4-et-24914880">SK 15 DGDL 12T4 ET</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.039 Kilogram |
| Net weight | 0.03 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |