
24914020
SK 100 TAA 12
SEMITOP 2 Press-Fit
24914020
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 100 A |
| Voltage (V) | 1200 V |
| Topology | Thyristor |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 2 Press-Fit |
| Dimensions (LxWxH) | 28x40.5x12 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Compact designOne screw mountingSolder free mounting with Press-Fit terminalsHigh current density due to double mesa technologyHeat transfer and insulation through direct copper bonded aluminum oxide ceramic (DBC)Glass passivated thyristor chipsUp to 1600V reverse voltageHigh surge currentsUL recognized, file no. E 63 532 |
| Typical applications | Controlled rectifier circuitSolid state relays |
| Legacy part number | 24914020 |
| Surge current (A) | 1800 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.025 Kilogram |
| Net weight | 0.019 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |