
24302606
SK 100 KQ 16
SEMITOP 2
24302606
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 101 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Thyristor |
| Product line | SEMITOP |
| Housing | SEMITOP 2 |
| Dimensions (LxWxH) | 41x28x12 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Compact DesignOne screw mountingHeat transfer and isolation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DBC)Glass passived thyristor chipsUp to 1600V reverse voltageUL recognized, file no. E 63 532 |
| Typical applications | Soft startersLight control (studios, theaters...)Temperature control |
| Legacy part number | 24302606 |
| Surge current (A) | 1350 A |
| Variants | <a href="/products/p/sk-100-kq-16-m01-24302606vm01">SK 100 KQ 16-M01</a><a href="/products/p/sk-100-kq-16-24302606">SK 100 KQ 16</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.025 Kilogram |
| Net weight | 0.019 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |