
27891400
SEMiX501D17Fs
SEMiX 13
27891400
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 494 A |
| Voltage (V) | 1700 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 13 |
| Dimensions (LxWxH) | 138x71x17 |
| Technology | Bridge |
| Features | Terminal height 17 mmChips soldered directly to isolated substrateUL recognised file no. E63532 |
| Typical applications | Fast Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supplyHigh frequency applications |
| Legacy part number | 27891400 |
| Surge current (A) | 2140 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.374 Kilogram |
| Net weight | 0.289 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/semix501d17fs-m04-27891400vm04">SEMiX501D17Fs-M04</a><a href="/products/p/semix501d17fs-27891400">SEMiX501D17Fs</a> |