
21920700
SEMiX365DH16
SEMiX 5p
21920700
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production New |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 484 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Topology | Rectifier |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 5p |
| Dimensions (LxWxH) | 130x70x17 |
| Technology | Bridge |
| Features | Terminal height 17 mmSolderless assembling solution with PressFIT signal pins and screw power terminalsNTC temperature sensor inside |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
| Legacy part number | 21920700 |
| Surge current (A) | 2750 A |
| Variants | <a href="/products/p/semix365dh16-m04-21920700vm04">SEMiX365DH16-M04</a><a href="/products/p/semix365dh16-m06-21920700vm06">SEMiX365DH16-M06</a><a href="/products/p/semix365dh16-21920700">SEMiX365DH16</a> |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.42 Kilogram |
| Net weight | 0.39 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |