
27890820VM07
SEMiX302KT16s-M07
SEMiX 2s, HP-PCM
27890820VM07
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 300 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 2s |
| Dimensions (LxWxH) | 117x64x17 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Terminal height 17 mmChips soldered directly to isolated substrateUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
| Surge current (A) | 8000 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.279 Kilogram |
| Net weight | 0.24 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HP-PCM |
| Variant Description | The SEMiX302KT16s-M07 is a 1600 V Thyristor / Diode module and comes with pre-applied High Performance Phase Change Material (HP-PCM, λ=8.5 W/mK). HP-PCM is a phase change material and offers superior thermal performance, which maximizes the module's power output or significantly increases its lifetime. The material is solid at room temperature and starts to flow only after very first operation, spread out and fill the gaps between module and cooler. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Phase Change Material (HP-PCM) |
| Variants | <a href="/products/p/semix302kt16s-m04-27890820vm04">SEMiX302KT16s-M04</a><a href="/products/p/semix302kt16s-m06-27890820vm06">SEMiX302KT16s-M06</a><a href="/products/p/semix302kt16s-m07-27890820vm07">SEMiX302KT16s-M07</a><a href="/products/p/semix302kt16s-27890820">SEMiX302KT16s</a> |