
27890820
SEMiX302KT16s
SEMiX 2s
27890820
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 300 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 2s |
| Dimensions (LxWxH) | 117x64x17 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Terminal height 17 mmChips soldered directly to isolated substrateUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
| Legacy part number | 27890820 |
| Surge current (A) | 8000 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.279 Kilogram |
| Net weight | 0.24 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variants | <a href="/products/p/semix302kt16s-m04-27890820vm04">SEMiX302KT16s-M04</a><a href="/products/p/semix302kt16s-m06-27890820vm06">SEMiX302KT16s-M06</a><a href="/products/p/semix302kt16s-m07-27890820vm07">SEMiX302KT16s-M07</a><a href="/products/p/semix302kt16s-27890820">SEMiX302KT16s</a> |