
27890800VM04
SEMiX302KD16s-M04
SEMiX 2s, HALA P8
27890800VM04
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Product Status | In Production |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 300 A |
| Voltage (V) | 1600 V |
| Product line | SEMiX |
| Housing | SEMiX 2s |
| Dimensions (LxWxH) | 117x64x17 |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Features | Terminal height 17 mmChips soldered directly to isolated substrateUL recognized, file no. E63532 |
| Typical applications | Input Bridge Rectifier for AC/DC motor controlPower supply |
| Surge current (A) | 7500 A |
General specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Gross weight | 0.279 Kilogram |
| Net weight | 0.24 Kilogram |
| Proposition 65 | Cancer and Reproductive Harm |
Variant information
Characteristic | Value |
|---|---|
| Variant | HALA P8 |
| Variant Description | The SEMiX302KD16s-M04 is a 1600 V Thyristor / Diode module and comes with pre-applied phase change material HALA P8 (λ=3.4 W/mK). HALA P8 is a silicone-free phase change material (PCM) having a solid consistency at room temperature. With the application of heat during first operation, the PCM flows to fill gaps and provide a thermal interface. |
| Variant Short Description | Module + Phase Change Material HALA P8 |
| Variants | <a href="/products/p/semix302kd16s-m04-27890800vm04">SEMiX302KD16s-M04</a><a href="/products/p/semix302kd16s-m06-27890800vm06">SEMiX302KD16s-M06</a><a href="/products/p/semix302kd16s-27890800">SEMiX302KD16s</a> |